مشاغل دولتی:

 

مردم اغلب بخاطر نام MBA تصور می کنند این رشته فقط برای تجارت و بازرگانی می باشد در صورتی که این رشته برای مشاغل دولتی Government Job نیز می تواند بسیار مناسب باشد. این چنین مشاغلی معمولاً به افرادی نیاز دارد كه بتوانند به خوبی فكر كنند و به صورت گروهی عمل كنند. یك فارغ التحصیل رشته MBA با گذارندن دوره های خاص این رشته یاد می گیرد چگونه فكر كرده و چطور ایده های خود را عملی سازد. اعتباری كه سازمانها پس از مدتها كسب كردند، موجب عملکرد موثر نمی شود. سازمانهای دولتی برای تغییر آن به دنبال متخصصین با تجربه ای بودند كه در این زمینه فعالیت كند نه مدعیان، كه با این شرایط بدنبال فارغ التحصیلان رشته MBA رفتند كه به راحتی از عهده ابعاد مختلف كارهای اداری برمی آیند.

 

تجارت خصوصی:

 

كسانی كه تجارت خصوصی Personal Business خودشان را دارند، از رشد منفعت شركت با داشتن مدرك MBA مطلع هستند. همچنین موضوع مهم تر اینكه  با گرفتن مدرك MBA شما می توانید تمام مهارت ها و توانایی های مورد نیاز برای آغاز یك كسب و كار موفق را داشته باشید و خیلی زود به یك كارفرمای اقتصادی قدر تبدیل شوید و با این مدرك فرصتهای شغلی زیادی در اختیار داشته باشید.

این تنها بخش كوچكی از فرصت های شغلی است كه برای یك فارغ التحصیلان MBA پیشنهـاد می شود. با مدرك MBA شما فرصت های شغلی بیشماری بدست می آورید كه اغلب این فرصتها در سطح بالایی قرار دارد و می تواند به شما برای موفقیتهای شغلی آینده كمك كند.

 

 

MBAبه عنوان هسته  تمامی رشته ها

 گرایشهای رشته MBA:

 

رشته MBA در اوایل سال 1900 و به ویژه در دو دهه گذشته، ایجاد شد و به طور كلی درگرایش های زیر فعالیت می كند.

 

مدیریت بازاریابی و تكنولوژی:

 

افرادی كه در یك سازمان متصدی بازاریابی خدمات (Marketing Management and Technology) و یا كالایی خاص هستند باید از راهبردهای بازاریابی موثر استفاده كرده و پیام را به طور موثر به مردم انتقال دهند. MBA دانشجویانش را همزمان هم به صورت تئوری و هم تکنیکی در زمینه بازاریابی تجهیز كرده و این آموزش ها آنها را برای تصدی امور بازاریابی كمك می كند.

این دروس بر روی بازاریابی دراز مدت و كوتاه مدت تمركز دارد و نقش بازاریابی در عملكرد تجاری  و تضمین موفقیت در این زمینه را مورد بررسی قرار می دهد. داوطلبان یاد می گیرند كه چگونه بازاریابی به موفقیت یك سازمان كمك می كند و تكنیك های متفاوت برای بررسی جنبه های مختلف بازریابی و رضایت مشتری آموزش داده می شود. در این رشته شما اجرا و گسترش طرح های بازاریابی را فرا می گیرید.

 

مدیریت مالی

 

شما برای موفقیت در گرایش امور مالی (Financial Management) باید بتوانید سریع تصمیم بگیرید، با سطح بالای انرژی در كنار دیگر بازارهای مالی بایستید برای موفقیت در این زمینه باید با صبر و تحمل با مشتری برخورد كرده و مطالب را به طور كامل برای او توضیح دهید.

این حوزه فهمی موثر و عمق بحرانهای اقتصادی و بازاریابی های بلند مدت را در اختیار شما قرار می دهد و مهارت های مورد نیاز برای مدیریت اقتصادی موثر را به شما آموزش می دهد. و برای كلیه داوطلبانی كه به پیش بینی های مالی، صورت حساب اقتصادی، ارزیابی دقیق، پروژه های ارزیابی اصلی و... علاقمند هستند مفید است.

 

مدیریت منابع انسانی:

 

مقصود از مدیریت منابع انسانی(Human Resource Management) سیاست‌ها و اقدامات مورد نیاز برای اجرای بخشی از وظیفه مدیریت است که با جنبه‌هایی از فعالیت‌ کارکنان بستگی دارد. منابع انسانی مهمترین دارایی یک سازمان است و مدیریت اثربخش آنها کلید موفقیت سازمان می باشد و هدف اصلی آن کسب نتایج مطلوب از تلاش‌های جمعی کارکنان هر شرکت یا سازمانی می باشد.شما با تحصیل در رشته MBA  می توانید از نیروی انسانی کارآمد و موثر بهره مند شوید.

تمركز اصلی این رشته بر اهمیت مدیریت مدرن در سازمانها است و تاكید می كند كه تغییر در محیط بزرگترین تاثیر را بر افرادی كه در یك سازمان هستند می گذارد و این مدیریت مشخصا در زمانی كه رقابت بین افراد بیشتر است بیشتر خود را نشان می دهد. مدیریت موفق و تاثیر مدیریت منایع انسانی به اندازه دیگر مدیریت ها مهم و تاثیر گذار است. این رشته به دانشجویان در برقراری ارتباط بین موقعیت شخصی و تجربیات با وقایع عمومی كمك می كند و در پایان داوطلبان به راحتی می توانند بین تئوری و تمرینات با زندگی واقعی ارتباط برقرار كنند.

 

مدیریت تكنولوژی و ابداعات

 

این رشته در مفاهیم تكنولوژی و مدیریت تكنولوژی با دورنمایی از استراتژی مدیریت و ابداع (Technology Management & Innovation  متمركز  می شود. این درس شامل  آموزشهایی می شود كه  می آموزیم چگونه فهم خود را در یك پروسه  نو آوری و ابداع بیافزاییم. این درس همچنین بر روی مباحث تكنولوژی و انتقال آن نیز تكیه دارد.

 

كارآفرینی

 

این بخش درسی بر آموزش كارآفرینی (Entrepreneurship) تاكید دارد و شامل پروسه هایی برای ثبت نوع تجارت و نحوه تشكیل پروسه هایی علمی و نحوه تغییر موارد درحال اجرا و مشكلات و پیامدهای كه با SMI مواجه است می باشد.

 

مدیریت و حسابرسی

 

حسابرسی (Management and Cost Accounting) یكی از اركان اصلی معاملات و قرارداد ها در تمامی شركت داخلی و خارجی است. البته توجه داشته باشید مفاهیم و تمرینات یكی از موثرترین موارد در كنترل اقتصادی است. بحث هایی كه در زمینه مدیریت و حسابرسی در این مبحث مورد مطالعه قرار می گیرد در بحث های بازاریابی نقش بسیار مهمی دارد.

 

ریاست اقنصادی و سیاست های مالی

 

این رشته (Managerial Economics and Monetary Policy ) فهمی موثر از محیط اقنصادهای كلان و چگونگی تصمیم گیری در بخش های خصوصی و عمومی را به شما آموزش می دهد. این رشته بر فاكتورهای تصمیم گیری عایدات و پی آمدها تمركز دارد. تورم و بیكاری را مورد بررسی قرار می دهد و سیاست های مالی و پولی را بررسی می كند و به بررسی جنبه های بین المللی سیاست های اقتصادی نیز می پردازد.

 

مدیریت استراتژیك

 

این رشته زیربنایی را در مفاهیم مدیریت استراتژیك (Strategic Management) برای كاربردهایی در سطح شخصیت های حقوقی و حقیقی در اختیار داوطلب قرار می دهد. تاكید ویژه این مرحله بر توانایی دانشجو در حل مسائل پیچیده، تصمیم گیری از روی آرامش است و این قابلیت را به دانشجویان می دهد كه در مورد تصمیم گیری های مهم كاری به تنهایی اقدام نماید و بتواند مزایا و معایب استراتژی های مالی را اریابی كند.

 

تكنولوژی اطلاعات

 

داوطلبان پس از اتمام این رشته دركی صحیح از نقش IT در رقابت های موثر پیدا می كنند. این رشته رقابت های شخصی را در مدریت سیستم های اطلاعاتی گسترش می دهد و استراتژی و پروسه هایی كه در مدیریت سازمانهای مدرن لازم است به شما آموزش می دهد.

 

تجارت جهانی

 

این رشته چگونگی ورود و موفقیت در تجارت های جهانی Global Business Enviornment و نحوه مبارزه بر تغییرات سیاسی و اقتصادی را به شما آموزش می دهد. پروسه های سرمایه گذاری بین المللی مستقیم در شركت های چند ملیتی، روابط تجاری، ائتلاف های اقتصادی ویژه NAFATA، EU و ASEAN و یادگیری برخورد با فرهنگ های متفاوت را به راحتی فرا می گیرید.

 

تحقیقات اسلوب شناسی

 

این رشته Research Metodologyكاربرد های آماری در معنای تحقیق و تصمیم گیری را آموزش می دهد. این رشته همچنین دانشجویان را راهنمایی می كند كه در زمان تصمیم گیری های موثر و دقیق چگونه اطلاعات مورد نیاز خود را كسب نمایند.

 

مدیریت سرمایه گذاری مخاطره آمیز

 

این رشته Venture Capital Management روشهای مدیریت و تامین بودجه در شركتهای فراتكنولوژی IPO را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و به در پایان دانشجویان یاد می گیرند كه چگونه نیازهای سرمایه گذاران را برآورده سازند.

 

مدیریت و ارزیابی سازمان

 

این رشته (Management and Evaluation of Organization)مفاهیم تمرینی در تامین بودجه  IPO ها را از ابعاد گوناگون مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.